Front-end developer, czyli kto?
Praca na stanowisku front-end developera to doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z branżą IT. Odnajdą się tutaj zarówno osoby związane wcześniej z branżą kreatywną, jak i wszyscy ci, którzy mają poczucie estetyki. Masz dość stania w miejscu i monotoni? Ekscytują Cię nowe wyzwania i możliwość ciągłego rozwoju? Na pewno odnajdziesz się w tym kierunku!
Czym właściwie jest front-end?
Aby zrozumieć, czym zajmuje się front-endowiec, najpierw trzeba poznać różnicę między front-endem a back-endem. Wszystko to, co niewidoczne na stronie internetowej (np. panel administracyjny, cała struktura domeny) – nazywamy back-endem . Z kolei front-end odnosi się do tej części witryny, którą widzimy na ekranach komputerów, smartfonów i innych urządzeń, gdy wpiszemy jej adres. Interfejs strony, menu, animacje, grafiki i układ tekstu są wyświetlane z back-endu. Za sprawą front-endu użytkownicy mają natomiast możliwość kontaktu i interakcji z wybraną częścią witryny internetowej. Zachowanie elementów po kliknięciu lub najechaniu na nie myszką – za to odpowiada osoba zajmująca się front-endowymi technologiami.
Jak zostać front-end developerem?
Nie musisz mieć ukończonych studiów kierunkowych ani wieloletniego doświadczenia, żeby myśleć o karierze na tym stanowisku. Najpopularniejszym sposobem na start w branży IT są szkolenia, które przekazują rzetelną wiedzę, a także kładą duży nacisk na wykształcenie konkretnych umiejętności praktycznych. Kursy przekwalifikowujące stawiają na przyswojenie tego, co szczególnie pożądane przez potencjalnych pracodawców. Choć próg wejścia do wspomnianej specjalizacji jest stosunkowo niski, pewne umiejętności są wymagane – nawet od osób początkujących.
Co trzeba umieć? - podstawowe kompetencje twarde
Jako przyszły front-endowiec nie będziesz mieć wielkiego wyboru co do pierwszego języka programowania – w przeciwieństwie na przykład do pracy w back-endzie. Dzieje się tak z prostego powodu – front-end developer musi znać trzy podstawowe języki programowania. Każdy z nich pełni inne zadanie w kodowaniu aplikacji i stron:
- HTML – Hyper Text Markup Language, hipertekstowy język znaczników – darmowy i open source’owy język, który pozwala opisać strukturę informacji, mieszczących się w dokumencie, układ witryny, jej wygląd i różne funkcje specjalne, nadając wartość poszczególnym fragmentom tekstu. Umożliwia dodawanie w tekście ważnych elementów, takich jak ramki, akapity i wyróżnienia.
- CSS – Cascading Style Sheets, kaskadowe arkusze stylów – wykorzystywany do opisu formy prezentacji elementów HTML na stronach internetowych. Usprawnia pozycjonowanie elementów i może kontrolować układ kilku stron jednocześnie. Pozwala przystosować prezentację do różnego rodzaju urządzeń i technologii, na różnorakich nośnikach. Arkusze stylów przesądzają przede wszystkim o wyglądzie strony, a HTML o jej strukturze.
- JavaScript – trzeci z najważniejszych języków używanych przy tworzeniu stron internetowych i aplikacji. Służy do wykonywania złożonych funkcji na stronach i w aplikacjach (aktualizowanie i modyfikowanie HTML i CSS, weryfikacja danych, obliczenia itp.). Dzięki temu strona ma możliwość nie tylko przedstawiać statyczne informacje, ale też operować zmianą treści stosownie do sytuacji, wyświetlać grafiki 2D/3D, wideo, grafiki i inne.
Przy okazji nauki JavaScript warto zapoznać się z informacjami o API (Application Programming Interface), ponieważ bez nich ciężko o zbudowanie jakichkolwiek aplikacji webowych. Konieczna będzie również nauka tego, jak działają modele obiektowe dokumentów, czyli DOM. Zagadnień związanych z front-endem jest oczywiście więcej. Z wieloma z nich można zacząć zapoznawać się podczas nauki JavaScript.
Soft skille także w cenie! – najważniejsze kompetencje miękkie
Nie ulega wątpliwości, że dla firm z sektora IT coraz ważniejsze stają się dodatkowe umiejętności, dzięki którym front-end developer może wykonywać swoją pracę w sposób bardziej efektywny. Oprócz wiedzy technicznej niezwykle ważne są zdolności interpersonalne – zwłaszcza dobra komunikacja. Co w procesie rekrutacji może wyróżnić cię spośród pozostałych front-endowców?
- Wysoki poziom organizacji pracy – zdolność do właściwego ustalania priorytetów, planowania zdań i terminowego ich realizowania. Osoba, która wie, co i kiedy powinna zrobić, skutecznie działa w pracy projektowej, a zatem jest cennym nabytkiem na rynku.
- Chęć rozwoju – szkolenia, dodatkowe kursy czy nauka własna – nie tylko otwierają drogę do upragnionego awansu, ale też stanowią o wartości front-endowca. Branża IT to sektor szczególnie czuły na zmiany, dlatego wymaga trzymania ręki na pulsie i aktualizowania wiedzy.
- Samodzielność w znajdywaniu rozwiązań – fakt, że potrafisz korzystać z dostępnych możliwości przy realizacji projektów to jedno. Równie ważna jest zdolność do rozwiązywania napotkanych po drodze problemów – szukanie innych opcji i ich sprawdzanie.
- Umiejętność pracy w zespole – na sukces projektu składa się praca wielu ludzi, a jego podstawę stanowi udana komunikacja w teamie.
- Kreatywność – z jednej strony musisz przestrzegać określonych zasad, aby napisać dobry kod, z drugiej – pamiętaj, że myślenie poza schematami pomaga tworzyć nowe rozwiązania i prowadzi do innowacyjnych pomysłów.
Front-end developer jest jednym z podstawowych składników pracy w IT. Jeśli szukasz pracy, która da Ci możliwość samodoskonalenia i satysfakcję, to z pewnością odnajdziesz się na tym stanowisku. To zawód z przyszłością, który pozwala na ciągły rozwój i dalszą specjalizację. Nie ma w nim miejsca na monotonię, daj sobie szansę – spróbuj swoich sił, nie czekaj!